ARCHITEKTURA WNĘTRZA DIY DESIGN ŚWIAT

Dworzec Łódź Fabryczna przed przebudową

Łódź Fabryczna przed przebudową – podróż sentymentalna

Budowa dworca, a w właściwie przebudowa całej okolicy Łodzi Fabrycznej trwa od 2011 roku. To naprawdę kawał czasu i kawał rozkopanego miasta. Ale lada dzień (11.12.2016) Łódź będzie uratowana. Dworzec czeka wielkie otwarcie, z peronów odjadą pierwsze pociągi i każdy będzie mógł obejrzeć i ocenić nową inwestycję.

A ja chcę Wam przypomnieć to czego pewnie najstarsi górale nawet nie pamiętają, czyli jak dworzec wyglądał prawie tuż przed zburzeniem, czyli w 2010 roku.

Łódź Fabryczna
Dawna Łódź fabryczna to budynek z 1868 autorstwa Adolfa Schimmelpfenniga, później przebudowany i uzupełniony o prosty parterowy pawilon i wiaty, które tylko częściowo przykrywały perony. Zaryzykuję stwierdzenie że najbardziej zapamiętywalnym elementem dworca nie był wcale ów historyczny budynek, tylko neon ŁÓDŹ FABRYCZNA, który witał nas od strony ul. Kilińskiego. Oczywiście najpierw trzeba było przejść przez ogromny, zatłoczony i źle zorganizowany parking.
Dworzec Łódź Fabryczna - widok na budynek dworca
Dworzec Łódź Fabryczna - widok na perony

Dworzec Łódź Fabryczna - widok od strony peronów

Widok od strony peronów – tak Łódź witała wysiadających z pociągu.


Fabryczny to dworzec krańcowy, czyli dalej nie pojedziesz. To dlatego służył głównie podróżnym jadącym do/z Warszawy i miejscowości na tej właśnie trasie (nie znam tras z nowego dworca, ale tory nadal będą się tu kończyć – dopóki nie powstanie pod Łodzią nowy tunel kolejowy). Ale parafrazując „Aleję Gówniarzy”: Tu tory się nie kończą! One się tu zaczynają!
Dworzec Łódź Fabryczna - koniec torów
Dworzec Łódź Fabryczna - poczekalnia

Na peronie 4 (dla pociągów podmiejskich) była urocza poczekalnia.


Dworzec Łódź Fabryczna - poczekalnia

Czekając na odjazd można było poczytać aforyzmy umieszczone na murach.

Dziewiętnastowiczny budynek od strony ul. Składowej, czyli dawnego dworca autobusowego. W nowym dworcu ta neorenseansowa fasada została częściowo odtworzona. We wnętrzu. Oryginalny wygląd elewacji możecie podziwiać tu.
Dworzec Łódź Fabryczna - historyczny budynek dworca
Dworzec Łódź Fabryczna - historyczny budynek dworca

Dworzec Łódz Fabryczna - peron PKS

Łódź fabryczna już kiedyś była dworcem multimodalnym. Tu stanowisko międzynarodowe dworca autobusowego wraz z zapleczem gastronomicznym.

2010dworcehistoriaŁódźŁódź Fabryczna

Paulina • 8 grudnia 2016


Previous Post

Next Post