ARCHITEKTURA WNĘTRZA DIY DESIGN ŚWIAT

wstazki

Morze wstążek na Starym Rynku w Łodzi

Podczas gdy tęcza na Warszawskim Placu Zbawiciela to już tylko wspomnienie, w Łodzi powstała równie kolorowa instalacja. Przejeżdżając czy przechodząc obok nie sposób nie stanąć i nie zrobić zdjęcia – dlatego w ostatnim czasie prawie każdy łodzianin na facebooku czy instagramie ma zdjęcie na Starym Rynku. Mnie też ta instalacja „złapała” jak przejeżdżałam ul.Zgierską. Musiałam przyjrzeć się bliżej.

Koncert na wstążki – tak nazywa się dzieło Jerzego Janiszewskiego (twórca m.in. znaku Solidarności). Prosty pomysł: 5000 wstążek w kolorach tęczy, każda długości 10 m, zamocowanych do siatki rozpiętej między czterema wielkimi słupami.

Koncert na wstążki - Stary Rynek Łódź
Inicjatorem tej instalacji jest łódzka fundacja Urban Forms, która od wielu lat pracuje nad poprawieniem wizerunku miasta. To ta organizacja jest odpowiedzialna za całą galerię murali stworzonych przez artystów z całego świata na ślepych ścianach łódzkich kamienic. Przy realizacji projektu współpracowała też łódzka pracownia architektoniczna AGG.

Koncert na wstążki - Stary Rynek Łódź
Koncert na wstążki - Stary Rynek Łódź
Instalacja pierwszy raz pojawiła się w Gdańsku w 2012 roku na festiwalu Solidarity of Arts. Jednak mimo to, że projekt nie jest stworzony „na wyłączność” Starego Rynku w Łodzi, świetnie się w jego przestrzeń wpisuje.

Dotychczas zupełnie martwy, nieobecny na mapie Łodzi Stary Rynek, który nie miał szans konkurować z położonym rzut beretem, pełnym knajp „rynkiem” centrum handlowego – Manufaktury nieoczekiwanie się ożywił. Ludzie siadają, a nawet kładą się na sfatygowanej posadzce placu po to żeby popatrzeć falujące na wietrze wstążki i posłuchać jak szumią.

Koncert na wstążki - Stary Rynek Łódź

Szkoda że plac jest zaniedbany a większość ludzi którzy przyszli ściągnięci przez kolorowe wstążki obejrzą je tylko i pójdą dalej – bo nie ma gdzie usiąść, a a w parterach okalających rynek budynków brak chociażby fajnej lodziarni czy kawiarni. Ale może o to chodzi – postawienie takiej formy na placu uświadamia jak zmarnowany jest potencjał tej przestrzeni.
Instalacja zostanie na rynku do końca października, a ja mam nadzieję że wraz z jej zniknięciem Stary Rynek nie zniknie znów ze świadomości łodzian tylko wręcz przeciwnie – coś wreszcie zacznie się tam dziać i miasto o to miejsce zadba – w końcu to jego historyczne serce.

instalacjakoloryKoncert na wstążkiStary RynekStary Rynek ŁódźŁódź

Paulina • 26 sierpnia 2016


Previous Post

Next Post