ARCHITEKTURA WNĘTRZA DIY DESIGN ŚWIAT

Panone kolor roku 2018 ultra violet

O co chodzi z kolorem roku PANTONE?

Jak co roku w grudniu firma PANTONE ogłosiła kolor roku na rok następny.
Kolorem na 2018 ma być Ultra Violet, czyli kolor nr 18-3838 wg indexu PANTONE.

Kolor pewnie już Wam mignął w internetach, ale czy wiecie co to jest PANTONE i o co chodzi w tym cały kolorze roku?

Co to jest Pantone?

Pantone to amerykańska firma, która stworzyła wzornik kolorów o nazwie PMS – Pantone Matching System. Taki wzornik używany jest w drukarstwie czy wzornictwie. Chodzi przede wszystkim o to że projektant wybierając jakiś kolor i podając jego numer z wzornika ma pewność że kolor użyty podczas produkcji czy druku będzie dokładnie tym samym który wybrał, ponieważ producent tworząc dany przedmiot będzie miał dokładny “przepis” na uzyskanie tego konkretnego koloru.

Po co nam wzorniki?

Wzornik kolorystyczny pantone
Dlaczego w ogóle trzeba posługiwać się wzornikami skoro możemy kolory zobaczyć np. na różnych stronach internetowych służących do dobierania kolorów? Przede wszystkim dlatego, że powstawanie kolorów na monitorze różni się od tego jak powstają farby np. takie którymi malowane są różne przedmioty, np. karoseria samochodów.
Kolor wyświetlany na monitorze to efekt złożenia 3 kolorów – czerwonego, zielonego i niebieskiego – czyli Red Green i Blue. Nazywamy to przestrzenią kolorystyczną RGB. Dodatkowo każdy monitor trochę inaczej wyświetla kolory, (można to też zmieniać w ustawieniach – to tzw. kalibracja monitora). Pewnie zauważyliście różnice kolorystyczne np. oglądając zdjęcia na różnych urządzeniach.

Farby tworzone wg wzornika Pantone składają się ze zmieszania 18 składowych pigmentów. Więc sam proces powstawania koloru sprawia że nie da się dokładnie odwzorować kolorów ze wzornika na wyświetlaczu RGB, dlatego potrzebny nam fizyczny (na papierze) wzór danego koloru.

Oczywiście Pantone to nie jedyny popularny wzornik kolorów. Te najczęściej używane w projektowaniu to chociażby RAL (nazwa od niemieckiego instytutu Reichsausschuss für Lieferbedingungen) czy NCS (Natural Color System).

Jak Pantone wybiera kolor na następny rok?

Przy firmie Pantone działa Instytut Kolorów Pantone. Koloryści (eksperci od kolorów) wchodzący w skład instytutu spotykają się w tajemnicy 2 razy w roku i dyskutują o, uwaga uwaga: kolorach. W okresie między takimi spotkaniami eksperci obserwują kolory używane w sztuce, w filmach wchodzących do kin, na wybiegach pokazów mody czy też kolory nowo produkowanych samochodów. Gdy się spotykają analizują zebrane dane i dyskutują. Na tej podstawie wybierają kolorystyczny trend na następny rok.

Czy to jaki kolor wybierze Pantone ma w ogóle jakiekolwiek znaczenie?

Okazuje się że tak. Pantone od 2000, kiedy po raz pierwszy wybrał kolor roku skutecznie wypromował to doroczne wydarzenie. Ogłoszenie koloru roku przez Pantone obserwują firmy z różnych branż – od kosmetycznych po producentów odkurzaczy i na tej podstawie decydują o paletach kolorów swoich produktów. Czyli podsumowując: eksperci najpierw obserwują świat i wyłapują trendy kolorystyczne, po czym wybierają jeden kolor i ogłaszają go kolorem roku, przez co faktycznie staje się kolorem roku – proste 🙂

Według Pantone kolor roku 2018 to kolor kojarzący się z tajemnicami kosmosu, nakłaniający do duchowej refleksji ale też inspirujący i pobudzający do tworzenia nowych, niestandardowych rozwiązań.

Czy 18-3838 Ultra Violet w takim razie pojawi się np. jako kolor ścian we wnętrzach?

Moim zdaniem niekoniecznie. Z szybkiej ankiety wśród znajomych wywnioskowałam, że fiolet wzbudza tyle samo sympatii, co niechęci – dlatego nie każdy zdecyduje się na taki kolor jako dominujący we wnętrzu. Myślę że będziemy obserwować go raczej w dodatkach – tkaninach, naczyniach, dekoracjach.

2018designkolor rokuPANTONEtrendyUltra violet

Paulina • 13 grudnia 2017


Previous Post